2024.03.29. - Auguszta

Hogyan könnyíthetjük meg betörõink munkáját

Hogyan könnyíthetjük meg betörõink munkáját
Sokunknak jelent problémát az ingatlanunkban található pénz és egyéb értéktárgyak szakszerû elraboltatása.

A betörõk munkájának megkönnyítésére gyûjtöttem össze néhány ötletet.

1. A kerítés magassága lehetõleg ne haladja meg a 70 centimétert, az még könnyen átléphetõ. Amennyiben ez nem megoldható, a kerítés tartalmazzon minél több vízszintes, létraszerû elemet, és fontos a masszív, erõs szerkezet is a balesetek elkerülése végett.
2. A zárakat lehetõleg úgy válasszuk meg, hogy egy görbe dróttal könnyen kinyithatóak, és a zárnyelvek is jól hozzáférhetõek legyenek. Amennyiben biztonsági (cilinder) zárbetéttel rendelkezünk, még nincsen minden veszve, csak úgy kell beépíteni az ajtóba, hogy legalább egy centire kilógjon az ajtó síkjából, a könnyû eltörhetõség végett. A jól elrejtett ajtókulcsot a kilincstõl maximum 2 méteres távolságban, könnyen elérhetõ helyen tartsuk (ha nincs saját ötletünk, forduljunk szakképzett betõrõhöz, õ tudni fogja az összes elképzelhetõ rejtekhelyet). Távolról is jól látható legyen, amikor a dugikulcsot épp elrejtjük jó ravaszul.

3. Az ablakokat, erkélyajtókat soha ne zárjuk be távozás elõtt, hiszen megközelíthetetlen magasságban vannak. Az ablakpárkányokon a virágtartókat jó erõsen rögzítsük, hogy nehogy baleset érje a betörõt, amikor belekapaszkodik. Az sem árt, ha egy megfelelõ hosszúságú létra is el van rejtve a közelben jól. Üvegre ragasztott betörésvédõ fóliát semmiképp se alkalmazzunk, hiszen szegény betörõnknek rendkívül idegesítõ egy, látszólag egyszerû üvegablakot félóráig ütni egy féltéglával, komolyabb eredmény nélkül.

4. A készpénzt, ékszert nehogy falba, vagy padlóba betonozott széfben tartsuk; ezek rendkívül drágák és ezeket a betörõ nem tudja elvinni az otthoni lakatosmûhelyébe. Széf helyett ravaszdi módon rejtsük értékeinket olyan helyre, ahol soha senki nem keresné. Amennyiben nincs valakinek saját ötlete, kérdezzen meg bátran egy betörõt, tudniillik a betörõiskola elsõ napi tananyaga tartalmazza az összes szóbajöhetõ agyafúrt rejtekhelyet.

5. Sokan nem egészen szabályos módon védik meg értékeiket. Önmagukra, családjukra, és a betörõkre egyaránt veszélyes trükköket alkalmaznak. Csak akkor kezdenek gondolkodni, amikor már a vádlottak padján ülnek. Ha nem kívánunk lemondani a veszélyes trükkökrõl, legalább egy táblát tegyünk ki. Néhány példa: VIGYÁZAT! RÁZÓS KILINCS! SZABADON KÓSZÁLÓ MÉRGESKÍGYÓ / KROKODIL / ANYÓS! BÁRÁNYHIMLÕS GYEREK!

6. A házõrzõ kutyát semmiképp ne szereljük fel barát-ellenség azonosító rendszerrel, és lehetõleg tartsuk rácsos kennelben, vagy jó rövid láncra kötve a hátsó udvar végében.

7. Riasztóberendezésre pedig Önnek végképp nincsen szüksége, hiszen a világon mindenki úgy tudja, hogy Ön szegény ember, ez látszik a házán és az autóján is. Azt például, hogy a kispárna húszezressel van kitömve, csak a család tudja. Meg a Feri, de õbenne meg lehet bízni. És persze a Feri felesége (ja igen, a múltkor a húga is itt volt amikor...). És az Ica a szomszédból. De más biztosan nem tudhatja. Talán a villanyszámlás. Meg a gázos.

8. Ha esetleg mégis csináltatunk riasztót, ügyeljünk a következõkre: a riasztóberendezés kikapcsolója egy, a zsebünkbõl könnyen ellopható távirányító, vagy egy dróttal is könnyen nyitható kulcsos kapcsoló legyen, lehetõleg ne egy riasztóval védett helyiségben, hanem az épület külsõ falán, hogy a betörõnek bõven legyen ideje kísérletezni vele. Nehogy véletlenül egy nehezen kezelhetõ, számkombinációs billentyûzetet alkalmazzunk! Az akkumulátoros riasztót is melõzzük, ha véletlenül valaki lekapcsolná a villanyórát, akkor a riasztóközpont azonnal essen kómába. Az egész szobát befigyelõ mozgásérzékelõk pedig túl drágák, bõven elég lesz az ablakok sarkára rakott kis izé is. Hangjelzésnek pedig elég a legolcsóbb csipogó is, a szomszédban lakó 90 éves Kató néninek úgyis túl jó füle van, majd átjön, és jól elkergeti a betörõket. Távfelügyelet gyors reagálású kiképzett szakemberekkel? Eszedbe ne jusson!!!!