2024.09.19. - Vilhelmina

A bolondok napjának eredete és néhány tréfatipp

A bolondok napjának eredete és néhány tréfatipp
A bolondok napjának eredete és néhány tréfatippAz áprilisi tréfálkozás eredetét Franciaországban kell keresnünk. A régi francia naptár szerint az esztendő április 1-jén kezdődött. Ezen a napon ősi szokás szerint az ismerősök ajándékokkal lepték meg egymást. IX. Károly király 1564-ben azt a rendeletet hozta, hogy az esztendőnek onnantól fogva január 1-jén kell kezdődnie. Így az ajándékozások időpontja is áttolódott január elsejére, de a régi évkezdet még sokáig kísértett az emberek emlékezetében. Eleinte április 1-jén is küldözgettek ajándékokat egymásnak, majd az április elseji ajándékozgatás átalakult.
Értékes meglepetések helyett inkább tréfákat küldtek, s végül kialakult az a szokás, hogy a hamis évkezdetet hamiskodással, vagyis bolondozással ünnepelték meg.

Szent György havának első napja a bolondok, bolondozók és másokat bolonddá tevők ünnepe. Nem új divat az ugratás: régen is szokás volt a gyerekeket boltba küldeni szúnyogzsírért, esernyőmagért, trombitahúrért vagy hegedűbillentyűért. Ma pedig: van iskola, ahol a diákok tanárrá, a tanárok pedig diákká alakulnak; máshol elárasztják az utcákat a kifestett, rikító ruhába öltözött emberek.

Április bolondja:

Április bolondja az, akit általános népszokás szerint április 1.-én tréfásan rászednek, akivel a bolondját járatják, hogy aztán jól kikacagják. Az áprilisba küldés elterjedt szokás mindenfelé, s az április bolondját a francia poisson d'avril-nak, az angol Aprilfool-nak az olasz Calandrino-nak, a német Aprilsnarr-nak hívja.

A szokás mondást is ihletett — áprilist járat valakivel —, amelyről a 17. századi források is szóltak már. Később a felnőttek is ugratták egymást: Gömör megyében például maskarába bújt férfiak ijesztgették a lányokat és asszonyokat.

Április elsején sok minden megengedhető, és az ötletes tréfákon nem illik megsértődni. Persze, mindennek van határa, és nem jó, ha a bolondozás durvaságba torkollik. Ám a jól irányzott poénok frissítően hatnak az emberre.

Néhány tipp a mai napra:

- Ismerjük a karamellizált almát? Ha igen, akkor készítsük el, csak ne almából, hanem hagymából! Kellemetlen meglepetés lesz, ha beleharap!


- Szereljünk egy hajókürtöt az ajtó mögé úgy, hogy az ajtó kinyitásakor, a kilincs nekiütődjön a kürtnek!


- Vegyünk egy üveg színtelen körömlakkot, és kenjük be vele az áldozatunk szappanját! Az adott személy rendesen meg fog döbbenni, hogy miért nem habzik a szappan.

- A hajókürtöt nem csak a kilincshez, hanem a forgószék alá is felszerelhetjük.


- Megpreparált WC-papír. Ez elég gonosz tréfa, hiszen kellemetlen, amikor épp szükség lenne rá!